“Palusalu” lavastus olümpiasangar Kristjan Palusalust.

Esietendus 22.september 2021 Voose Päikesekodus.
Autor Arlet Palmiste
Lavastaja Jaanus Nuutre
Kunstnik Jana Wolke

Osades: Liis Haab, Mihkel Tikerpalu, Riho Rosberg, Arlet Palmiste, Rainer Miller, Heidi Pähn, Kristjan Arunurm, Gerhard Saks, Tiit Tammleht.

2021 aasta augustis toimusid järjekordsed olümpiamängud ja samal ajal möödus ka 85 aastat Eesti olümpia- ja spordiajaloo hiilgehetkedest, millal Kristjan Palusalu krooniti kahekordseks olümpiavõitjaks.
PiibeTeater otsutas juba mõned aastad tagasi tähistada 2021 aastal Kristjan Palusalu suurhetke uue originaallavastusega.

„Kuna me ei leidnud Pillapalus, kuhu Palusalule talu kingiti, lavastuse jaoks sobilikku ruumi, siis otsustasime lavastuse välja tuua Voose Päikesekodus“, tutvustab produtsent Arlet Palmiste asukoha valikuid. Voose asub looduslikult kaunis kohas, kus on olemas kõik, et külalisi võõrustada. „Meie ökoloogilises Päikesekodus on välja ehitatud korraga kolmel seinal töötav projektorite süsteem, mis annab lavastuse jaoks täiesti uued tehnilised võimalused“, tutvustab Voose Päikesekodu peremees Tanel Talve.

Lavastajana teeb oma teise töö PiibeTeatris Jaanus Nuutre. „Väikesed riigid sarnased Eestile vajavad omale suurkujusid. Mehi ja naisi kelle järgi rivistuda, keda eeskujuks seada ja kellele kaasa elada.“ ,selgitab Nuutre.

Näidend jutustab Palusalu elust peale II Maailmasõda, kus uued riigivalitsejad ei osanud Palusaluga midagi peale hakata. Rahvas pidas Palusalu kangelaseks, aga nõukogude korral ei olnud sellist kangelast vaja. Samas ei saanud teda ka harjumuspäraste võtetega hävitada, sest siis oleks rahvas kangelase jumalikustanud ja seda kartis riigiaparaat veelgi enam. Miks ei viidud Palusalu Siberisse, nagu kõiki teisi valel poolele võidelnuid? “Palusalu elu kohta on palju küsimusi, kuid vastuseid tegelikult ei ole,“ arutleb Arlet Palmiste „Me püüame anda ühe nägemuse võimu ja vaimu suhetest. Võiduhetked teevad võitjatest rahva jaoks kangelased, kuid mis saab siis kui eufooria möödub või kuidas kangelased oma staatust kasutavad. Kas võit kohustab olema eeskujuks jne? See on peen psühholoogiline mäng.“

Palusaluna astub lavale Mihkel Tikerpalu. „Uhke on olla üks esimesi, kes meie suurima olümpiasangari publiku silme ette manab, aga suurtel meestel on alati suured kingad, mille kandmine on vastutus. “, rõõmastab Tikepalu uue väljakutse üle.

Tema abikaasa Ellenit mängib Liis Haab. Kiusliku nkvd-lasena on laval Riho Rosberg. Lisaks teevad lavastuses kaasa Heidi Pähn, Kristjan Arunurm, Gerhard Saks, Rainer Miller ja Tiit Tammleht.

Lavastust „Palusalu“ mängiti alates 22.september 2021 Voose Päikesekodus.
Lavastust toetavad Ferresto Laser, LEADER-programm, Anija Vallavalitsus ja Kultuurkapital.