Vello Salum. Arlet Palmiste erakogu

Vello Salumi mälestuse elus hoidmiseks esietendus Piibe Teatril 18. juulil 2023 Vargamäel Arlet Palmiste kirjutatud ja lavastatud näidend „Issanda teener”.
Lavastus jutustab Vello Salumi jaoks pöördelisest 1980-ndast aastast. Mis juhtub kui põrkuvad võim ja vaim? Millise pöörde võtab noorte poolt korraldatud lõbusa suveõhtuna mõeldud kontsert, kui sekkuvad võimuorganid? Kes reedab ja kes võtab vastutuse?

Maarika Mesipuu-Veebel, Tarvo Sõmer ja Margus Grosnõi. Foto Arlet Palmiste

Peaosas Vello Salumina astub lavale Margus Grosnõi (Rakvere Teater).
Võimukat kgb-snikut mängib Tarvo Sõmer (Rakvere Teater) ja
muuseumitöötajana on publiku ees Maarika Mesipuu- Veebel.
Lisaks teevad lavastuses kaasa Jõgeva kooliteatri „Liblikapüüdja” noored näitlejad Joosep Palmiste, Indrek Virks, Elar Kütt ja Märt Lepik. Kõik noormehed on väga musikaalsed ja nii kõlavad lavastuses ajastule omased laulud noorusliku energia ja rõõmuga otse ja elavas esituses.

Indrek Virks, Märt Lepik, Elar Kütt, Margus Grosnõi. Foto Arlet Palmiste

Lavastus põhineb ajaloolistel sündmustel. Tegevuse käivitavaks sündmuseks on 21.juunil 1980 Vargamäel toimunud kiriku kogukonna poolt korraldatud folk-kontsert. KGB keelab kontserti toimumise tuues põhjenduseks samal suvel toimuvad olümpiamängud. Kontsert toimub siiski ja süüdlasi on vaja karistada. Salum võtab vastutuse. Mis järgneb lõbusa õhtuna mõeldud kontserdile, sellest lavastus räägibki.

Joosep Palmiste ja Margus Grosnõi. Foto arlet Palmiste

Selgitab autor – lavastaja Arlet Palmiste: „Teater on nagu elu – seal on naeru ja pisaraid, rõõmsaid laule ja ohtlike saladusi. See on väga must-valge lugu koomiliselt juhmist, kuid võimukast julgeolekutöötajast ja vabana lendlevast vaimust. Lavastus tuletab meelde raame, kus nõukogude ajal elati ja isegi nostalgilisena ei ole sobilik neid aegadest enam unistada. Seda lavastust tuleks näidata noortele, et nad teaks.”

Margus Grosnõi, foto Arlet Palmiste

Margus Grosnõi mõtiskleb, miks peaks tulema lavastust vaatama: „Selles lavastuses on üks väike alge või tuluke, mis 80ndatel süttis, sellel teel, mis viis Eesti vabaduseni. Salumi sõnavõtud eesti kultuuri, keele ja rahvusluse teemadel olid väga jõulised ja konkreetsed. Samal ajal ilmus ju ka 80 kiri. See tähendab, et midagi oli siis õhus. Siis hakkasid inimesed mõtlema, et Eesti võiks vabaks saada. See oli protest venestamise vastu ja vastuseis homo sovieticuse tekkimisele. Need tuuled hakkasid siis puhuma.”

Lavastust mängiti 2023 aastal 18. – 30. juulini A.H.Tammsaare muuseumis Vargamäel.

5. juulil 2023 tähistati Pilistveres poliitik ja kirikuõpetaja Vello Salumi 90. sünniaastapäeva.
Sellel küla jaoks olulisel päeval astetati Salumi hauale küünlad ja istutati tee äärde mälestustamm.

Etendus taas 2024 aasta mängukavas.